Toxoplazmózis …

… avagy egy rejtélyes betegség

A Toxoplasmózis, mint betegség leggyakrabban várandós korban kelti a legnagyobb aggodalmat. De vajon mi is az a toxoplazmózis és mennyire kell tartanunk tőle?

A kórokozó

A toxoplasmosis egy olyan fertőző betegség, melyet a Toxoplasma gondii nevű parazita okoz. Egyetlen sejtből áll és ez az egy sejt képes megfertőzni az embert, háziállatokat vagy madarakat is. A sejtek a gazdaszervezetbe kerülve osztódnak és kialakítják a fertőzést.

A háziállatok közül leggyakrabban a macska a bűnös, hiszen tápcsatornájából ürülékével együtt a szabadba jutnak a petesejtek. Így fertőzött lesz a talaj ahonnan a Toxoplasma petesejtek a zöldségekre, gyümölcsökre kerülnek, majd ezek elfogyasztásával jutnak az emberbe. A fertőzött talajjal közvetlenül is kapcsolatba kerülhetünk, akár kertészkedés közben, de pl. kisgyermekek megehetik a földet is.

A szervezetbe kerülhet a kórokozó nyers vagy nem kellőképpen átsült hússal is, pl tatárbifsztek vagy véresre sütött bélszín esetében.

Veszélyes fertőzés

A fertőzés legveszélyesebb módja, ha várandós anya fertőződik meg. Az anya szervezetéből ugyanis a kórokozó a méhlepényen keresztül átjut a magzatba, súlyos magzati károsodást vagy magzati halált okozva. Ennek oka a magzat immunrendszerének fejletlenségében keresendő, ugyanis a magzat immunrendszere a kórokozóval találkozva nem bírja leküzdeni a fertőzést.

Tünetek felnőttekben

A fertőzés legtöbbször nem okoz tüneteket. Időnként azonban nem specifikus tünetek, mint hőemelkedés, általános gyengeség, nyirokcsomó megnagyobbodás jelentkezhet.

Tünetek magzati és újszülött korban

A fertőzött magzatban és az újszülöttben a szem egyes részeinek gyulladása, vakság, agyi elmeszesedés, vízfejűség okoz súlyos panaszokat, ha csak már korábban be nem következett a magzati elhalás. Az is előfordul, hogy az újszülött születéskor egészségesnek látszik, és csak kisgyermekkorban jelentkeznek szem-, vagy idegrendszeri tünetek.

Diagnózis

A betegség kialakulásakor nem jelentkeznek klasszikus tünetek, ezért a diagnózis felállítása laboratóriumi vizsgálatokkal történik. A kórokozó kimutatásának lényege, hogy a szervezet a Toxoplasma kórokozóval találkozva ellenanyag termelésbe kezd. Szerológiai módszerrel ezek az ellenanyagok kimutathatóak és típusukból következtetni lehet arra, hogy korábbi fertőzésről van-e szó, vagy egy akut fertőzést sikerült diagnosztizálnunk. Akinek a szervezete már korábban találkozott a kórokozóval, az nagy valószínűséggel védettséget élvez egy új fertőzéssel szemben.

Veszélyeztetett várandós anyák

Várandós anyák esetében érdemes Toxoplasma ellenanyagtitert nézni, és amennyiben a vizsgálat azt bizonyítja, hogy korábbi időszakban történt a találkozás a kórokozóval, akkor nincs ok az aggodalomra. Veszélyeztetettek azonban azok a kismamák, akiknek még nincs a vérében ellenanyag. Ők megkaphatják a fertőzést, ezért érdemes különös gondot fordítani rájuk, megfelelően felvilágosítva őket, hogyan kerülhetik el a fertőződést. Nem minden toxoplasmosisos anya magzata fertőződik. Azokat a várandós nőket, akik még sohasem fertőződtek, körülbelül 2 hónaponként ajánlatos ismételten vizsgálni, annak érdekében, hogy még idejében észleljék az esetleges friss fertőzés kialalkulását. A frissen fertőzötteknél ugyanis azonnal meg kell kezdeni a kezelést. A Toxoplasma szűrővizsgálat egyszerű, az anya részéről csupán vérvételre van szükség.

Hatékony kezelés

A laboratóriumi módszerrel bizonyított, akut Toxoplasma fertőzést szájon át szedhető gyógyszeres kezeléssel lehet gyógyítani. Várandós anyákat, pozitív esetben, minél hamarabb el kell kezdeni kezelni és a gyógyszert egészen a szülésig kell szedni. A frissen fertőzött anyáknak az újszülöttjeit is kezelni kell hathetes korig, még akkor is, ha születéskor tünetmentesnek látszanak. Az idejében kiszűrt, folyamatosan kezelt anyák újszülöttjei igen nagy valószínűséggel teljesen tünetmentesek, egészségesek maradnak.

Sütiket használunk látogatóink érdeklődésének megismerésére és kényelmük növelésére.